FlashNews - co byste o nás měli vědět

FlashNews vzbudily v prvním týdnu své existence poměrně velký rozruch. Někteří vydavatelé přišli s tvrzeními, která považujeme za nutné uvést na pravou míru.

1. Několik vydavatelů se ozvalo, že jim kradete obsah. Je to pravda?

Není. Zobrazujeme to samé jako například vyhledávače. I v nich najdete jen titulek a perex, případně fotku. A stejně jako v nich se u nás musíte pro celý článek prokliknout na web vydavatele.

2. Dobře, i když je vaše chování legální – je také etické?

Podobně jako my funguje už řadu let spousta jiných služeb. I díky nim mohou lidé najít články a další informace, které je zajímají. Nad fungováním těchto služeb se nikdo nepozastavuje, protože odkazování na další online obsah je jedním ze základních principů internetu. Tyto služby ovšem nebudí takové emoce jako my.

3. Proč jste se nedomlouvali s vydavateli před spuštěním FlashNews?

Služba nyní běží v základním režimu, ve kterém jsou zobrazovány ty prvky obsahu, pro jejichž užití není dle zákona potřebný souhlas vydavatelů. V budoucnu bychom rádi využívali obsah vydavatelů v širším rozsahu, pro což je již souhlas potřebný. S některými vydavateli jsme v tomto duchu začali jednat už v letních měsících, tedy dlouho před spuštěním. S každým vydavatelem se snažíme individuálně domluvit na tom, čím si můžeme být navzájem ještě prospěšnější. S některými z nich jsme již dohodnutí, další jednání probíhají a desítky vydavatelů aktivně projevily zájem, aby do naší platformy byl jejich obsah přidán.

4. Na základě čeho zobrazujete obsah od vydavatelů?

Obsah zobrazujeme v souladu s autorským zákonem a jeho výjimkami. Zobrazujeme pouze titulek, perex a případně výřez fotografie v nižší kvalitě. Znovu – podobně, jako to dělají například vyhledávače.

5. Jak zobrazujete obsah webů? Je to opravdu pouze RSS čtečka?

Titulky a perexy získáváme z RSS feedu, který dávají vydavatelé k dispozici. Pro co nejkvalitnější výstup kombinujeme takto získané informace i s informacemi z dalších zdrojů. Vnitřní fungování služby je však naším obchodním tajemstvím – ostatně podobně si své algoritmy chrání i další technologické společnosti.

6. Proč je z vašeho pohledu existence FlashNews v zájmu vydavatelů?

Protože jim zvyšujeme návštěvnost. A také proto, že získají nové čtenáře, kteří by si k nim cestu často jinak nenašli. Uživatelé si totiž na FlashNews mohou nastavit všechno čistě podle svých zájmů, takže se k nim mnohdy dostanou informace z webů mimo “jejich” svět internetu. Věříme, že rozmanitost služeb, jako je ta naše, bude cestou ke zlepšení pozice vydavatelů. Těm samozřejmě zůstávají všechny peníze z reklam zobrazeným uživatelům, které na jejich weby přivedeme.

7. Nepřipravujete ale vydavatele o zisk, když se uživatel neproklikne na celý článek?

Pokud se uživatel na celý článek neproklikne, je to pro vydavatele stejné, jako by na něj uživatel nekliknul poté, co jeho titulek a perex vidí ve vyhledávači. Podle zájmu desítek webů, které se nám krátce po spuštění hlásí a mají zájem být do FlashNews přidány, ale usuzujeme, že jejich provozovatelé častěji vidí výhody naší platformy.

8. Někteří vydavatelé nechtějí, abyste zobrazovali jejich titulky a perexy a odkazovali na články na jejich webech. Proč je nesmažete ze zdrojů FlashNews?

Věříme v otevřenost internetu a možnost vyhledávat jakékoliv informace a dostat se k nim. Dělají to třeba vyhledávače a děláme to i my.

9. Posíláte ceníky do médií, jak se o vás psalo?

Neposíláme. Žádný takový krok jsme neučinili, žádné takové dokumenty ve FlashNews ani nemáme vytvořené.

10. Proč ve FlashNews vidím i konspirační weby?

Každý uživatel si ve FlashNews volí svůj vlastní obsah. Weby, které byly Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky a projektem Konspiratori.sk označeny jako méně důvěryhodné, si musí uživatel ve svém nastavení povolit. Bez tohoto povolení si uživatel odkazy na články na koncových webech nemůže zobrazit. Zároveň i po povolení těchto webů je u každého odkazu zobrazeno speciální ikonkou, že se jedná o méně důvěryhodný web.