Mých prvních šest měsíců v Livesportu

Začalo to před devíti měsíci v trafice na Andělu. Tehdy jsem si stejně jako každý měsíc už posledních několik let koupil časopis Forbes. Kupuju ho pokaždé ze stejného důvodu. Je to pro mě chvíle, kdy si odpočinu a užívám si příběhy plné optimismu, úspěchů a šikovných českých nápadů. Nenapadlo mě, že jeden svůj příběh jsem právě tehdy začal psát taky.

V tom říjnovém čísle 2019 byl na obálce rozhovor s Martinem Hájkem, jedním z majitelů Livesportu. Firmy, která z České republiky dobývá sportovní svět díky svému jedinečnému webu a mobilní aplikaci na aktuální a živé sportovní výsledky. Té aplikaci, kterou používají Petr Čech, Jirka Král, Leoš Mareš a asi i váš kamarád, který nejvíce miluje sport.

Ten rozhovor mě bavil od první stránky. Už jsem se blížil ke konci, když mě zaujala jedna pasáž a jedno slovo. FlashNews. Martin tehdy v rozhovoru v pár větách zmínil, že by chtěl jít s Livesportem dál a vytvořit nejlepší aplikaci a platformu, která by na jedno místo přinášela zajímavé a věrohodné informace z různých zdrojů. Tenhle pojem “FlashNews” jsem si podtrhl. A ne, nebylo to nesouhlasnou vlnovkou jako jeden bývalý český prezident. Naopak. Bylo to se zájmem.

Uplynulo několik dní a do messengeru na Facebooku mi přišlo několik zpráv od Filipa Horkého. To by nebylo nic divného. Jako blízcí kolegové a přátelé jsme si za posledních několik let vyměnili tisíce zpráv. Tahle ale byla jiná a zásadní pro oba.

„Nečetl jsi Forbes a titulní rozhovor s šéfem Livesportu?“

„Četl. Myslíš FlashNews?“

„Dáme oběd, kde to rozeberem?“

Rozebrali, a nejenom na obědě. Dalších několik dní jsme plnili společný dokument, vymýšleli možnosti a varianty. Jednoduše snili o aplikaci, která by nás samotné bavila a chtěli bychom ji používat. Přes našeho známého se nám podařilo získat telefonní číslo na Martina Hájka. Poslali jsme mu SMS a uplynulo pár dní a seděli jsme v zasedačce v sídle Livesportu v Aspiře v Butovicích naproti Martinu Hájkovi, Patriku Dzurendovi a našemu současnému šéfovi Alexandru (Sašovi) Kánskému.

Osobně jsem měl v hlavě řadu scénářů, ale nečekal jsem, že půjde o takhle příjemnou a inspirativní debatu o médiích, hodnotě a důležitosti informací, vizích nejen českých médií, hodnotách Livesportu, ale třeba i bowlingu a soutěži Livesporťák. Ta schůzka pro nás končila jednoduchým dotazem, který nám byl položen: „Tak jak to společně vymyslíme?“

Uplynulo devět měsíců a při psaní těchto řádků se dívám z kanceláře v Aspiře. Společně s celým týmem lidí v Livesport News se podílíme na vývoji unikátní aplikace FlashNews, která má jednoduchou ambici – být nejlepší na světě a změnit to, jak konzumujeme zprávy a aktuální dění. Nepatřím k lidem, kteří by se pro něco okamžitě nadchli a dávali své nadšení veřejně najevo. Řadu věcí si občas potřebuji více promyslet, hledám pro a proti, a dlouhou dobu jsem si myslel, že práce novináře je pro mě poslání. Uvažoval jsem, zda opustím jistotu a stabilní práci novináře v Seznam Zprávách, kde jsem získal celou řadu přátel. Moje rozhodování bylo delší, ale rozhodl jsem se.

Dneska ale můžu naprosto jasně říct, že jsem udělal zásadní a dobrý krok. Posledních šest měsíců předčilo v pozitivním slova smyslu moje očekávání. Začíná to u naprosto nadšené a lidské atmosféry všech lidí v Livesport News, kteří se drží jednoduchého hesla: chceme být nejlepší a musí nás to samotné bavit. Pokračuje to přes možnost pracovat s profesionály a špičkami z celé řady oborů a velkou důvěrou, kterou v této firmě jednoduše cítíte u každého sebemenšího úkolu. O to více si cením možnosti vést marketing projektů FlashNews a FlashSport. A k tomu všemu přičtěte skvělé zázemí, vedení od nadřízených, radost a přátelskou atmosféru.

Při setkáních u společného piva s celou řadou přátel, které jsme za těch šest let v českých médiích potkali, si velmi užívám větu, která po příchodu do Livesportu zní celkem často: „Filipe, ty vypadáš moc spokojeně a zase se směješ i v momentě, kdy se bavíš o práci.“ Snad těch důvodů ke smíchu bude v souvislosti s Livesportem ještě mnoho.

A co jsem za těch šest měsíců zjistil a v čem se utvrdil:

 1. Pracuji v další velké české IT firmě, i když jsem v životě nenapsal a nenaprogramoval ani řádek kódu. I to je jeden z důvodů, proč mám sakra velký respekt k českým IT odborníkům a firmám.
 2. Mám spoustu dalších argumentů pro svoje tvrzení, že mám velké štěstí na lidi kolem sebe. Bez nich bych byl poloviční.
 3. Čím větší profesionálové s většími zkušenostmi, tím zároveň přátelštější a pohodovější lidé.
 4. I z České republiky můžeš dobýt svět a být nejlepší v tom, co děláš. Jsme šikovnější země, než si sami myslíme. Není ostuda to říkat nahlas.
 5. Nikdy se nespokoj s tím, že ve svém okolí to děláš nejlépe. Zároveň ale mysli na to, že nikdy nebude všechno naprosto dokonalé.
 6. Neboj se říct si o pomoc a zpětnou vazbu. Obzvláště od lidí, kteří ti můžou předat řadu zkušeností.
 7. Měj vstupní kartičku vždycky při sobě. Nejenom, že jí platíš v Aspiře za snídaně a obědy, ale nedostaneš se bez ní do žádných dveří.
 8. Když jdeš na kafe, tak řekni kolegům. Pěnu do cappuccina uděláš lepší ze studeného mléka. Nejmenší fronta v restauraci dole v budově je kolem 11:30. V parku před budovou máme domeček pro hmyz, který má různé názvy.
 9. Užívej si každý den, kdy se můžeš bavit svojí prací ve společnosti skvělých lidí. Tohle zažívám v Livesportu každý den.
 10. Neboj se podtrhávat vlnovkou a občas drze napsat smsku.

A co jsem naopak nezjistil:

 1. Jak se zapíná VR herní konzole v relax zóně v osmém patře.
 2. Zaručené tipy pro kamarády sázkaře – ne, už snad naposledy, Livesport opravdu není sázkovka.
 3. Proč mi stále moc nechybí práce novináře.

Tolik můj první podobný blog o mé práci a o začátku jednoho příběhu, který začal v trafice na Andělu. Mimochodem, ten Forbes mám stále doma v šuplíku. A autor rozhovoru Michael Mareš sedí v kanceláři vedle.

Filip Vích, Marketing Manager Livesport News (napište mi: filip . vich @ livesportnews . eu a @vichfilip)